Chaty na prenájom - Ubytovanie na Slovensku - Dovolenka na Slovensku

Chopok v Nízkych Tatrách

Chopok je druhý najvyšší vrchol v Nízkych Tatrách s nadmorskou výškou 2024 metrov. Patrí do západného podcelku Nízkych Tatier - Ďumbierske Tatry. Turisticky je veľmi vyhľadávaný pre nádherný kruhový vrcholový výhľad. Masív je žulového typu so strmými bralnými skalami, žľabmi a piliermi. Snehová prikrývka na Chopku dosahuje v zimnom období hrúbku 2 a viac metrov.

Na severných a južných svahoch Chopku sa nachádzajú lyžiarske zjazdové trate s viacerými lyžiarskymi vlekmi využívané aj pre medzinárodné preteky. V západnom sedielku Chopku nájdete vrcholovú stanicu sedačkových lanoviek z Jasnej a Srdiečka a meteorologickú stanicu. Na Chopku sa nachádzajú vyhradené trasy pre skialpinizmus a horolozectvo. Vrchol sa využíva pre individuálne lety športovými zariadeniami (paragliding a závesné lietanie). Na juhozápadnom svahu Chopku sa nachádza Kamenná chata s možnosťou ubytovania a stravovania.

Bývalé banské, drevorubačské a pastierske osady v oblasti Demänovskej doliny zasiahol povojnový rekreačný tlak a začali sa meniť na chalupárske a chatové osady. V okolí Chopku vyrástlo niekoľko chatársky osád a významné rekreačné stredisko v hornej časti Demänovskej doliny známe pod názvom Jasná. Zahrňuje lokality Záhradky, Tri domky, Vrbické pleso, Biela púť, Koliesko, Otupné a Brhliská. Jasná tvorí centrum športovej a rekreačnej vybavenosti, turistiky a zimných športov s množstom ubytovacích možností v chatách, penziónoch a hoteloch.

Na južných svahoch Chopku sa nachádza lyžiarske stredisko Chopok - Juh. Pri priaznivých snehových podmienkach je známe výbornými trasami pre náročných a stredne náročných lyžiarov.

Vrcholovka na Chopku

Kamená chata pod Chopkom

Výhľad z Chopku na stredisko Jasná

© 2007 - 2019 www.SlovenskaDovolenka.sk      Chaty na prenájom - Ubytovanie na Slovensku - Dovolenka na Slovensku      Všeobecné podmienky